Прес-реліз фестивалю «Отроків 2009»

14-16 серпня Миньковецька держава, що на Хмельниччині, вітала гостей і учасників етнотуристичного фестивалю «Отроків-2009».

Другий рік поспіль Ігор Скальський (світлохудожник, меценат, поборник української історії та культури, організатор фестивалю) та його команда докладають усіх зусиль, щоб надати фестивалю статус одного з найцікавіших і значних дійств, як з точки зору історичного насліддя, так і культурної та мистецької складової.

 

З того часу, як був започаткований фестиваль у колишній резиденції графа Сцибор-Мархоцького сталися значні зміни. Маєток більше не нагадує купку занедбаних господарських приміщень. Форум, обнесений кам”яним муром з баштами, нагадує римський Колізей, а навколишні пейзажі роблять цю місцину геть особливою. Тут насправді відчуваєш себе громадянином напівмістичної держави в державі, котру Мархоцький започаткував у свій час, а нинішній господар Ігор Скальський намагається повернути і показати світові.  

На час фестивалю садиби Отрокова гостинно прийняли значну кількість туристів, і було відчутно, наскільки селяни горді з того, що історія їх землі не забута, наскільки вдячні організаторам і гостям за увагу і пошану до цього краю і його культури.

Дивовижні околиці Отрокова, наче подільська швейцарія, спонукають до зеленого туризму. Тут є що подивитись і окрім мальовничих пейзажів. У триденну програму увійшли екскурсії до Старої Гроти (колишній скельний монастир), залишків архітектурних пам”яток, до Великого Млина у Кружківцях, котрий вперше був запущений під час цьогорічного фестивалю. Саме у Млині було організовано також нічне етно-диско, що було справжньою подією для місцевої молоді.

На території Форуму було розкинуте наметове містечко, а також проходив ярмарок виробів народно-художніх промислів. І хоча він був не надто чисельним, зате проводились майстер-класи, козацькі забави, дитячі ігри, що їх організували волонтери для малечі.

На головній сцені Форуму обидва фестивальні дні проходили концертні програми.

Арт-директор фестивалю Наталка Криничанка з групою волонтерів попрацювали на славу і результатом стали цікаві, якісні концерти, заради яких варто було їхати на Миньковеччину.

Широко було представлено мистецтво народних колективів Новоушицького району. Без сумніву ця земля багата талантами і дивовижними людьми.

У концертній програмі на честь церемонії відкриття фестивалю «Отроків-2009» - «Дух свободи» - взяли участь Віктор Цимбалюк (Хмельницький); Ігор Білий (Хмельницький); Єлєна Касьян і Тимофій Сердечний з програмою "Північний вітер" (Київ); Іванна Кушнірук (Ковель); гурти: Телері (Київ); гурт Своєрідне (Кам'янець-Подільський) ; 12поПЕРшій (смт.Віньківці Хмельницької обл.) ; Proton (Львів).

Глядачі також змогли побачити мультимедійну виставу «Погляд крізь віки».

Слід особливо відмітити проведення в рамках фестивалю Обжинкового обряду «Хорояр». Обжинки є найважливішою частиною жнив. Обжинковий обряд пов'язаний з кількома моментами. У кінці жнив залишають на полі жмуток колосків, зав'язують його угорі і квітчають. Пригинаючи цей жмут ("бороду") колоссям донизу, витрушують його (молотять) і приказують: "Роди, Боже, на всякого долю, і бідного, й багатого". Довкола "бороди" водять хороводів, танцюють, співають. Наступне дійство пов'язане з виплітанням вінка зі збіжжя, яким увінчують голову обраній дівчині-жниці (як правило, найліпшій робітниці) - "княгині", "царівні", "княжні". Третій момент полягає в уславленні піснями господаря та господині, молитвами на славу верховних богів і складання йому обжинкового вінця (як символа достатку і радості). Після цього починається пригощання і частування женців із танцями і піснями. Обряд проводив колектив «Стріли Стрибожі» із Хмельницького. Це було справжне дійство, з залученням учасників, гостей та місцевої громади.

У другий фестивальний день була проведена прес-конференція організаторів фестивалю

та круглий стіл на тему "Зелений туризм - аспекти і перспективи".

На концертну сцену виходили гурти Dark Patrick (Україна-Великобританія) ; Знак води ( Чернівці) ; Подорож по вертикалі (Львів) ; Називний відмінок ( Тернопіль) ; ТаРУТА (Київ). Концертна програма супроводжувалась тривалим файєр-шоу (вогняним жонглюванням).

Глядачі мали унікальну можливість споглядати міжнародний фестиваль лазерного шоу, який продовжувався обидва вечора. В ньому брали участь міжнародні та українські команди: Техарт (Львів), Лазерні шоу-системи (Москва), Baster (Тернопіль), Оригінальний колір (Дніпропетровськ), Eastlight (Німеччина), Kvant (Словаччина), Lasermaster (Санкт-Петербург), Mediam (Польща).

Закінчився фестиваль промовою Ігоря Скальського та святковим феєрверком.

У мене залишились самі теплі враження від фестивалю. З”їхались дійсно цікаві творчі люди, яким не байдужа ні мова українська, ні історія, ні культура. Атмосфера свята і якогось майже містичного дійства не полишала нас усі фестивальні дні.

Безумовно, Отроків може стати не лише осередком української еліти (митців, істориків, краєзнавців, народних майстрів та ін..), а й національною здравницею. Цілющі джерела, повітря, природа – все сприяє тому, щоби започаткувати і розвинути тут оздоровчо-туристичний центр.

Засмучує лише те, що зусиллями кількох окремих людей дуже важко зробити велику справу. Хочеться привернути увагу меценатів та спонсорів, усіх, хто міг би (а головне – хотів би) вкласти свою лепту в розвиток Миньковецької держави, фестивалю «Отроків», в повернення колишньої міці і слави цьому краю.

З надією чекаємо наступного фестивалю. І дай Боже сил і натхнення тим, хто робить цю велику справу!

  • Оцініть матеріал!
    (0 голосів)

Прокоментувати:

вгору